Предотвратяване на усложненията на диабета
3 често срещани грешки, които трябва да избягвате
Животът с диабет изисква ежедневно управление и внимание към различни фактори за предотвратяване на усложненията. Въпреки изобилието от налична информация обаче, хората с диабет често попадат в обичайни клопки, които могат да влошат състоянието им. В тази статия ще разгледаме три често срещани грешки, които трябва да избягвате, за да предотвратите усложненията на диабета.
Грешка 1: Медицината може да реши всичко
Хората, на които е поставена диагнозата диабет, вероятно разбират, че когато са били диагностицирани, нивата на кръвната им захар вече са били по-високи от нормалното.
Обикновено откриваме високи нива на кръвна захар, когато болестта започва да показва признаци. Всъщност, когато нивата на кръвната захар започнат да се покачват необичайно, тялото може да не усети никакви аномалии. Неоткриването на диабета в ранните му стадии е съществена причина за високата му честота.
Дори след като са били диагностицирани с диабет, много пациенти все още вярват, че само приемането на лекарства може да понижи нивата на кръвната им захар и не правят никакви промени в начина си на живот. В резултат на това нивата на кръвната захар варират и никога не достигат целевия диапазон. Когато възникнат усложнения и състоянието се влоши, те стават проактивни в търсенето на лечение, като често съжаляват, че не са го направили по-рано.
Ето защо, дори и да няма симптоми на диабет, всеки трябва да го приеме сериозно. Веднъж диагностициран с диабет, трябва да се приложи дългосрочно стандартизирано лечение.
Какво е стандартизирано лечение?
Стандартизираното лечение се отнася до навременни посещения в болница за преглед след откриване на диабет. Въз основа на резултатите от изследването лекарите изготвят подходящи планове за лечение.
Пациентите могат да следват медицински съвети за лекарства, да посещават редовни прегледи и да обръщат дългосрочно внимание на научно балансирана диета и редовни упражнения.
Без да се обръща внимание на подобряването на начина на живот, независимо какво лекарство се приемат, нивата на кръвната захар в крайна сметка ще варират и няма да достигнат стандарта. Това, което трябва да направим, е да имаме правилно разбиране за диабета и да прилагаме практики за здравословен начин на живот в нашето ежедневие.
Грешка 2: Диабетът не се нуждае от лечение
Идеята, че диабетът не изисква лечение, е опасна. Диабетът е хронично състояние, характеризиращо се с високи нива на кръвната захар, което може да доведе до сериозни здравословни усложнения, ако не се контролира. Въпреки че е вярно, че хората могат да имат различна степен на тежест на своя диабет, всички форми на заболяването изискват проактивно управление за предотвратяване на усложнения. Пренебрегването на лечението не само не успява да се справи с основния проблем, но също така оставя хората уязвими към множество потенциални усложнения, включително сърдечно-съдови заболявания, увреждане на бъбреците, увреждане на нервите и загуба на зрение.
Грешка 3: Чести вечери навън
Много хора с диабет имат навика да вечерят навън или да поръчват храна за вкъщи често. Въпреки това, продължителното хранене навън може да има вредно въздействие върху съдовото здраве, особено чрез удебеляване на стените на кръвоносните съдове или ускоряване на образуването на плака. Тези фактори допринасят за повишен риск от тежки усложнения като инсулт, диабетно стъпало, инфаркт на миокарда и други сърдечно-съдови заболявания.
Храненето навън включва множество неконтролируеми хранителни фактори. Маслата и подправките, използвани в ресторантите, често надвишават препоръчителните граници и използваните съставки могат да представляват опасност за безопасността. Следователно хората, които често се хранят навън, са по-податливи на развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Затова е препоръчително да следите честотата на хранене навън и да се стремите да готвите у дома колкото е възможно повече. Не бива да подценяваме влиянието на нашите хранителни навици върху нашето здраве. Правенето на малки промени в нашите хранителни навици може значително да подобри цялостното ни благосъстояние.